Ανακαλύψτε τη λίστα με τους νικητές από τα Bafta Tv Awards ’23, καθώς και γιατί ξεχώρισε ο λόγος της Kate Wisnlet.
Γνωστοί επώνυμοι παρευρέθηκαν στο Royal Festival Hall του Λονδίνου για τα Bafta Tv Awards ’23. Η Kate Winslet ξεχώρισε για την ομιλία της, κατά τη διάρκεια της παραλαβής του βραβείου της. Κέρδισε για την ερμηνεία της στη σειρά I Am Ruth, ένα δραματικό έργο για μία μητέρα της οποίας η κόρη είναι εθισμένη στο διαδίκτυο και υφίσταται τις τοξικές συνέπειες. Την κόρη υποδύθηκε η πραγματική κόρη της ηθοποιού, η Mia Threapleton. Στον λόγο της επαίνεσε συγκινημένη την κόρη της και τόνισε τις τραγικές συνέπειες των social media για τους νέους. Θέλουμε πίσω τα παιδιά μας, ήταν η δήλωση που ανατρίχιασε το κοινό και όχι μόνο.
Δείτε τη λίστα με τους νικητές!
Leading actress
- Billie Piper, I Hate Suzie Too – Sky Atlantic
- Imelda Staunton, The Crown – Netflix
- WINNER: Kate Winslet, I Am Ruth – Channel 4
- Maxine Peake, Anne – ITV1
- Sarah Lancashire, Julia – Sky Atlantic
- Vicky McClure, Without Sin – ITVX
Leading actor
- WINNER: Ben Whishaw, This Is Going To Hurt – BBC One
- Chaske Spencer, The English – BBC Two
- Cillian Murphy, Peaky Blinders – BBC One
- Gary Oldman, Slow Horses – Apple TV+
- Martin Freeman, The Responder – BBC One
- Taron Egerton, Black Bird – Apple TV+
Supporting actress
- Adelayo Adedayo, The Responder – BBC One
- WINNER: Anne-Marie Duff, Bad Sisters – Apple TV+
- Fiona Shaw, Andor – Disney+
- Jasmine Jobson, Top Boy – Netflix
- Lesley Manville, Sherwood – BBC One
- Saffron Hocking, Top Boy – Netflix
Supporting actor
- WINNER: Adeel Akhtar, Sherwood – BBC One
- Jack Lowden, Slow Horses – Apple TV+
- Josh Finan, The Responder – BBC One
- Salim Daw, The Crown – Netflix
- Samuel Bottomley, Somewhere Boy – Channel 4
- Will Sharpe, The White Lotus – Sky Atlantic
Male performance in a comedy programme
- Daniel Radcliffe, Weird: The Al Yankovic Story – The Roku Channel
- Jon Pointing, Big Boys – Channel 4
- Joseph Gilgun, Brassic – Sky Max
- WINNER: Lenny Rush, Am I Being Unreasonable? – BBC One
- Matt Berry, What We Do In The Shadows – Disney+
- Stephen Merchant, The Outlaws – BBC One
Female performance in a comedy programme
- Daisy May Cooper, Am I Being Unreasonable? – BBC One
- Diane Morgan, Cunk On Earth – BBC Two
- Lucy Beaumont, Meet The Richardsons – Dave
- Natasia Demetriou, Ellie & Natasia – BBC Three
- WINNER: Siobhán Mcsweeney, Derry Girls – Channel 4
- Taj Atwal, Hullraisers – Channel 4
Drama series
- WINNER: Bad Sisters – Apple TV+
- The Responder – BBC One
- Sherwood – BBC One
- Somewhere Boy – Channel 4
Scripted comedy
- Am I Being Unreasonable? – BBC One
- Big Boys – Channel 4
- WINNER: Derry Girls – Channel 4
- Ghosts – BBC One
Single drama
- WINNER: I Am Ruth – Channel 4
- The House – Netflix
- Life and Death in the Warehouse – BBC Three
Mini-series
- A Spy Among Friends – ITVX
- WINNER: Mood – BBC Three
- The Thief, His Wife And The Canoe – ITV1
- This Is Going To Hurt – BBC One
Soap and continuing drama
- WINNER: Casualty – BBC One
- EastEnders – BBC One
- Emmerdale – ITV1
International
- The Bear – Disney+
- WINNER: Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Netflix
- Wednesday – Netflix
- Oussekine – Disney+
- Pachinko – Apple TV+
- The White Lotus – Sky Atlantic
Entertainment programme
- Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV1
- Later… With Jools Holland: Jools’ 30th Birthday Bash – BBC Two
- WINNER: The Masked Singer – ITV1
- Strictly Come Dancing – BBC One
Entertainment performance
- Big Zuu, Big Zuu’s Big Eats – Dave
- WINNER: Claudia Winkleman, The Traitors – BBC One
- Lee Mack, The 1% Club – ITV1
- Mo Gilligan, The Lateish Show With Mo Gilligan – Channel 4
- Rosie Jones, Rosie Jones’ Trip Hazard – Channel 4
- Sue Perkins, Sue Perkins: Perfectly Legal – Netflix
Comedy entertainment programme
- WINNER: Friday Night Live – Channel 4
- The Graham Norton Show – BBC One
- Taskmaster – Channel 4
- Would I Lie To You? – BBC One
Live event
- Concert For Ukraine – ITV1
- WINNER: Platinum Jubilee: Party At The Palace – BBC One
- The State Funeral of HM Queen Elizabeth II – BBC One
Features
- Big Zuu’s Big Eats – Dave
- WINNER: Joe Lycett vs Beckham: Got Your Back At Xmas – Channel 4
- The Martin Lewis Money Show Live – ITV1
- The Misadventures of Romesh Ranganathan – BBC Two
Daytime
- The Chase – ITV1
- WINNER: The Repair Shop: A Royal Visit – BBC One
- Scam Interceptors – BBC One
Current affairs
- Afghanistan: No Country For Women (Exposure) – ITV1
- WINNER: Children of the Taliban – Channel 4
- The Crossing (Exposure) – ITV1
- Mariupol: The People’s Story (Panorama) – BBC One
Single documentary
- Chernobyl: The Lost Tapes – Sky Documentaries
- Escape From Kabul Airport – BBC Two
- Our Falklands War: A Frontline Story – BBC Two
- WINNER: The Real Mo Farah – BBC One
Factual series
- Jeremy Kyle Show: Death On Daytime – Channel 4
- WINNER: Libby, Are You Home Yet? – Sky Crime
- Vatican Girl: The Disappearance of Emanuela Orlandi – Netflix
- Worlds Collide: The Manchester Bombing – ITV1
Reality and constructed factual
- Freddie Flintoff’s Field of Dreams – BBC One
- RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three
- WINNER: The Traitors – BBC One
-
We Are Black and British – BBC Two
Specialist factual
- Aids: The Unheard Tapes – BBC Two
- The Green Planet – BBC One
- How To Survive a Dictator With Munya Chawawa – Channel 4
- WINNER: Russia 1985-1999: Traumazone – BBC iPlayer
News coverage
- BBC News at Ten: Russia Invades Ukraine – BBC One
- WINNER: Channel 4 News: Live in Kyiv – Channel 4
- Good Morning Britain: Boris Johnson Interview – ITV1
Sport
- Birmingham 2022 Commonwealth Games – BBC One
- WINNER: Uefa Women’s Euro 2022 – BBC One
- Wimbledon 2022 – BBC One
Short-form programme
- Always, Asifa – Together TV
- Biscuitland – All 4
- WINNER: How To Be a Person – E4
- Kingpin Cribs – Channel 4
Writer: Comedy
- Jack Rooke, Big Boys – Channel 4
- WINNER: Lisa McGee, Derry Girls – Channel 4
- Nancy Harris, The Dry – Britbox
- Sharon Horgan/Barunka O’Shaughnessy/Helen Serafinowicz/Holly Walsh, Motherland – BBC One
Writer: Drama
- WINNER: Adam Kay, This Is Going to Hurt – BBC One
- Alice Oseman, Heartstopper – Netflix
- Pete Jackson, Somewhere Boy – Channel 4
- Tony Schumacher, The Responder – BBC One
Lifetime achievement
- WINNER: Meera Syal